faith

Huvitav asi see humaansus

Valisin maailma kõige kehvema aja üksikemanduseks. Või mis nüüd valisin, Sirru jäi haigeks, nii et igaks juhuks last ei katsu. Ehk siis lapsel on parajasti eakohaselt raske aeg ja lisaks on meil siin pahuraks tegev kuumalaine (toas on enamvähem talutav konditsioneeriga, aga see on just selline “enamvähem talutav”). Täna hommikul kaotasin esimest korda kannatuse konkreetselt kümme minutit pärast ärkamist ja tundsin end nagu maailma kõige halvem ema. Ja seejärel mõtlesin irooniliselt, et vaat, mis juhtub, kui abort on keelatud, ja kõik lapsi saavad — vaesed lapsed peavad minusuguste vanematega kasvama. (Juhuks kui kedagi huvitab, siis “kaotasin kannatuse” ei tähenda, et “peksin oma kuuekuust”, vaid et ma ütlesin ärritunult “ole nüüd kümme sekundit normaalne”, kui ta väänles ajal, mil ma teda puhastada üritasin. Ja jah, see teine lause oli must huumor, ta oli ja on väga oodatud laps. Kuigi eks ta mõtlema paneb küll, et mis tingimustes kasvavad üles need lapsed, keda EI tahetud.)

Aga ma ei viitsi abordist rääkida, sellest räägitud küll ja eks meile ole need kauged Ameerika mured, meil on minu meelest selle koha pealt igati okeid seadused. Räägin hoopis humaansusest seoses nende uudistega. Selles mõttes, et ilmselgelt on igaühel sellest oma definitsioon, aga see üldtunnustatud versioon, millesse usuvad ka abordivastased, jääb mulle lihtsalt nii kaugeks. Olete lugenud seda uudist, kus ameeriklanna ei saanud Maltal aborti, kui platsenta osaliselt lahti rebenes, sest südamelöögid olid veel olemas, nii et Maltale jäädes oleks ta pidanud ootama, kuni loode ise ära sureb (ja riskima sepsisega)? Ma ei hakka siin isegi halama teemal “ema potentsiaalsed kannatused”, sest selles mõttes ma saan loogikast aru. Kui meil on siin kaks täieõiguslikku inimest, siis me ei hakka ühte ära tapma, sest muidu teine VÕIB-OLLA sureb. Kus ma EI saa loogikast aru, on see, et siin ei olnud ju olukord, kus loode oleks mingilgi moel elujõuline olnud. Naisel olid veed juba ära tulnud, platsenta seinast lahti, see tähendab, et esiteks ei saa loode enam toitained ja teiseks pole tal piisavalt lootevett. Minu jaoks oleks sellises olukorras abordi lõpule viimine lihtsalt halastus ka selle loote suhtes. See oleks humaanne. Ootajate meelest oleks humaanne lasta tal nälga või vedelikupuudusesse surra.

Ja ma tean, et osad inimesed ütlevad, et “see on selle pärast, et neid ei huvita loote heaolu, nad tahavad lihtsalt naisi karistada”. Aga tegelikult ei ole see ju nii, vähemalt mina ei nõustu selle väitega. Sest see suhtumine ei ole rasedusspetsiifiline, sellised inimesed usuvadki siiralt ka seda, et kui sul on viimase staadiumi vähk, siis on humaanne lasta sul lihtsalt (tihti valudes või vähemalt piisava koguse valuvaigistita) surma oodata, mitte sind sel teel aidata. Või need kuulsad “masina küljest lahtiühendamised”, mida me USA filmidest kõik näinud oleme – kui inimene iseseisvalt ei hinga, siis tähendab see seda, et inimene lämbub küllaltki kiiresti. Aga on ka olemas variant, kus inimene on koomas, kõik teavad, et ta sealt enam välja ei tule, aga hingab iseseisvalt. Sel juhul tähendab see lahtiühendamine seda, et humaansed inimesed lasevad teisel inimesel sõna otseses mõttes nälga surra. Või no mitte nälga, ta sureb vedelikupuudusesse, see tapab kiiremini.

Huvitav asi see humaansus. Koera paneme magama, et ta piinlema ei peaks, aga inimeste suhtes oleme humaansed.

19 kommentaari “Huvitav asi see humaansus

 1. Mul ei ole midagi sisulist öelda peale selle, et noogutan, lihtsalt mainin, et mu isa kirjutas täna fb-s phmt laias laastus sedasama. Ainult nurga alt “”minu keha, minu otsus” peaks ka eutanaasia kohta käima, olge järjekindlad!”
  Ta tegelt on tõsine eutanaasiapooldaja, aga mul ikkagi oli selle posti peale “võeh, boomer!”

   1. Sest eutanaasia üle vaieldakse ja tasakesi jõutakse üha lähemale, “mõnel pool võib”, “seal ka juba võib!” ja “Isegi seal juba võib!”, aga abordi teemadel käib räige tagasikäik, “seal KA enam ei või?!” “oot, mis te NALJA teete v???” ja öelda, et sama asi, sama olukord, vahet pole, on mu arust väga … prtille-vajav-lühinägelik-buumerlik =)

    1. Nojah, selles mõttes ma olen nõus. Pluss veel see, et kui arutelu käib ühel teemal, ära vea oma aiaauku praegu siia, keskendume ühele asjale korraga.

    2. Sama kui “black lives matters” vs “all lives matters”.
     Nagu … jah, muidugi all lives, aga see ei ole ju probleem hetkel?!

 2. Kas see pole lihtsalt üleväsinud naistae tavapärane krigin kui kõik ei ole nii nagu tahaks. Humaansus on põhjendus inimlikule käitumisele, aga eri kultuurides mõistetakse seda erinevalt. Nagu neid pruune ja lillasid toone, ennem olid kõik vabakasutuses nüüd pead mingi alternatiivi leidma. Kui sa oled millegi suure äri vastu, siis sind tühistatakse ära.

  1. Ma olen juba nii vana inimene, et ma väga ei viitsi krigiseda selle üle, kas kuskil teises riigis on asjad nii, nagu mulle meeldivad või mitte – sama hästi võiks siis ju Poola või Saudi-Araabia teemal krigiseda. Lihtsalt see Malta juhtum pani nüüd taas mõtlema, et kus selle suhtumise juured on.

   1. Ma pakuks esimese hooga, et selle suhtumise juured on kristluses* (“sina ei pea mitte tapma”), aga ma võin ka eksida. Eks teadjamad parandavad.
    *Eri konfessioone on mustmiljon, millised usuliikumised ja voolud on Ameerikamaal ja teistes sarnase meelsusega maades, ma ei oskagi esimese ropsuga nimetada. Poolas on katoliiklus, Maltal vist ka? Aga on teisigi konfessioone, mis seda küsimust üsna rangelt ja mustvalgelt käsitlevad.

    1. Sama hästi võiksime inimesi kui lihaloomi kasvatada. Mõni leiab, et temast saaks head vorsti miks mitte anda talle võimalus. Aapteek võiks ka, siis müüa tablette nagu “Igavene uni” või “Pilvepealne elu”

    2. Malta on vägagi konservatiivne, kas neil mitte lahutus isegi võimatu/keelatud pole… midagi nagu meenuks kolleegi juttudest.

    3. Vastan KK-le siit alt, kuna otse millegipärast ei saa. Malta on sügavalt katoliiklik maa (iseasi, kuidas seda usku seal praktiseeritakse, näiteks usukarneval meenutab rohkem reivipidu, lihtsalt usutemaatilist ,- samas nad ise suhtuvad sellesse tõsiselt), kuid selles mõttes huvitav, et Maltal tõepoolest abordid on siiani keelatud, abielulahutus seadustati alles 2011. aastal (jah, enne seda reaalselt ei saanudki juriidiliselt lahutada), kuid samas näiteks samasooliste kooselu lubati juba 2014 ja samasooliste abielu 2017. aastal. Kahtlemata huvitav nähtus nende selline täielik kultuurikatel nii mõneski mõttes.

 3. Minul on üks eluaegne krooniline haigus reumatoidartriit ja sellega seonduvalt tarvitan ravimit, mis lubab mul elada täisväärtuslikku elu, kuigi on toksiline ja omab mitmeid kõrvaltoimeid, sealhulgas suures annuses (oluliselt suuremas kui tarvitan) põhjustab raseduse katkemist. See aga ei ole oluline selles mõttes, kuna see ravim on nii toksiline, et enne rasedaks jäämist tuleks pikalt ette lõpetada selle tarvitamine või kui kõigi püüdluste kiuste peaks rasedaks jääma, tuleks siiski abort teha, kuna loote väärarengud oleks paratamatud. See selleks, ühesõnaga seda ravimit tarvitades teeb patsient nagunii kõik selleks, et mitte rasestuda, sest kes tahaks olla lisaks raskele haigusele veel rase väärarengutega lootele.

  Kuid. See ravim aitab väga paljudel inimestel jätkata argipäevas oma tavalist elu ja olla sealhulgas riigile kasulikult, käia tööl, maksta makse selle asemel, et invaliidistuda ja olla koormaks nii endale kui ühiskonnale.

  Nüüd aga on kuulda USAst ka esimesed juhtumid, kus patsientidel enam selle ravimi retsepti ei pikendata, kuna mingis hüpoteetilises olukorras võiks see katkestada raseduse. Ehk siis kannatavad täiesti asjasse puutumatud inimesed. Ilmselt pole see ainuke ravim ja ainukesed krooniliselt haiged, kes kannatavad, aga kuna endal kokkupuude ja jälgin ülemaailmselt selle valdkonnaga seonduvat, on see info minuni jõudnud.

  Ühiskond saab sellisel viisil käitudes ikka väga ränga hoobi. Kui ise elaksin sellises osariigis, mis keelaks mulle ravi, siis kohe kindlasti valiksin kolimise ja tervise.

  1. Minul on ka selline ravum, lisaks mitmele teisele (ravin md kunagi soovimatu laps olemise tagajärgi, rõõmu jätkub kogu eluks) aga kui vaja on metsatöid teha vms, siis võtan ma iga kell topeltannuse, et töö saaks tehtud. Minu jaoks ei ole argument “aga munarakk, aga rasestumine”, sest need on udujutt, aga igapäevaelu tahab iga hinna eest elamist. Ja ainult katsutagu seda ära keelata mingite hypoteetiliste rakukogumike argumendiga, kui ravi on vajalik OLEMASOLEVATE laste ja ka abivajavate teovõimetute täiskasvanud pereliikmete elus hoidmiseks. Yldse kipuvad mingid noored võllid liiga palju islamivaimulikke mängima ja ka kõiki võõraid naisi oma seksuaalfantaasiate kohaselt kohtlema. Mul on terve hõim käigus hoida ja eelmiste põlvkondade võlad maksta, ma ei taha mingite mängukonservatiivide märg unelm ja looris iludus olla. Päris kindlasti on selliseid naisi nii Eestis kui mujal õhtumaades sadu tuhandeid ja ma ei kujuta ette, mis vaimuhaigus see on, mis sunnib võimu juurde ihalejaid, yldiselt mehi, niigi hõivatud naistele veelgi kaikaid kodaratesse loopima.

  2. Vau, tean hästi, mis ravimitest jutt (neid suurtes kogustes kasutataksegi ju näiteks ektoopilise raseduse puhul), aga vat seda polnudki veel kuulnud. Tänud teavitamast, seda infot võib meil reaalselt vaja minna.

   1. Minul pole varjata midagi, kui nimesid tahad. Reumatoidartriit diagnoositud, pluss lylisammas mitmest kohast, ja peal põletiku- ja valuravi Vimovo-nimelise asjaga, mille kõrvaltoimete nimekiri muljetavaldav. Jah, raseduse katkemine, loote väärarengud ja blablabla, aga mulle teeb suuremat muret see, et koos yhe teise ravumiga keerab see sydame pe..se, sest justnimelt koos MAOI-dega see juhtub. Mul savi, sest niikuinii on varsti asjalikul elul lõpp. Maiviitsi sellest pikemalt rääkida.

 4. Mulle on alati jäänud mulje, et kurja juur on religioon: “Ainult jumalal mitte lihtsurelikul inimesel on õigus elu üle otsustada”. Ja nende piinade kestuse ning suremise mooduse üle – ee… kas sellist jumalat tahetaksegi??? Just eile arutasime sama teemat lapsepõlve sõbraga ja leidsime, et hea kui on endal lahendus käepärast juhuks kui selleks ajaks seadus ikka veel ei võimalda legaalselt endal ajastust valida. Miks pole kunagi avaldatdu eakate enesetappude statistikat – kardetavasti sellepärast, et ühiskond ei kannataks välja.

  Lisaks aborditeemale kiputakse Ameerikamaal nüüd ka rasestumisvastaste vahendite kallale. Selle asemel peaks sisse seadma kohustuslikud riiklikud kursused ja eksamid nii koduloomade pidamise kui lastesaamise õiguse andmiseks. Autot ei tohi ilma lubadeta või purjuspäi juhtida, sama võiks lastesaamise kohta kehtida – mõlemal puhul sead oma oskamatusega teiste elud ohtu 😛

 5. Just, seetõttu see ravim (mina siis räägin konkreetselt metotrekstraadist) sinna nimekirja vist eesotsas sattuski, kuna seda kasutatakse mõnikord ka spetsiifiliselt emakavälise raseduse katkestamiseks ka. Igatahes jah, jälgin huvi ja hirmuga, mis siis edasi saab, sest teema on väga keeruline ja kui juba on absurdsusteni mindud, siis võib karta, et läheb edasi ka.
  Eks neid tagasilööke hakkab siis igast otsast tulema, mille peale enne ei mõeldagi. Loodan vaid, et siin Eestis asi kunagi nii hulluks ei lähe, kuid jah, mõelda, et USAs vist iga osariik palju suurem kui Eesti ja kui palju see eri aspektidest mõjutab.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.