anna kannatust · beebi

Otse ajalooanaalidesse

Need olid need puhkuse viimased päevad, kui laps oli juba heas tujus ja elu oli lill

Ma ei pea teile, kallid sõbrad, ometi ütlema, et pealkirjas polnud näpuviga, vaid see viitab mu praegusele enesetundele? Kui on üks asi, mis mind emaduse juures kõige rohkem närvi ajab, on see see, et mida hullem on, seda raskem on abi küsida. Ja mitte vaimselt vms, vaid puhtpraktiliselt — kui elu on natuke raske, kutsud kellegi last hoidma, teed oma asjad ära ja kõik on lill. Aga see PÄRIS raske on pea alati lapsest endast tingitud, mis tähendab, et TEMAL on ka raske, mis omakorda tähendab, et ta tahab oma ema ja karjub kõigi teiste (sh oma isa) süles. Ja siis oled sa default parent 24/7, sest rahunetakse ometi rind suus ja ta on võimeline öö otsa järjest selle otsas rippuma.

Ehk siis kui kedagi huvitab, siis tal tuli 11 päevaga vähemalt viis uut hammast (kuna kaks keskmist all ja kaks keskmist üleval olid juba olemas ning uutest tuli vähemalt neli üles, siis pole enam kaugemale hästi näha, kas on seal veel midagi või mitte). Eile oli täiesti imeline päev, enam ei ilastanud, enam ei jorisenud, enam ei üritanud kogu aeg hammustada, nii et mõtlesin, et lõpuks ometi ühel pool. Ei, täna ärkas jälle palaviku ja jorinaga (tal iga hamba lõikumine tuleb väikese palavikuga), nii et ilmselt pole ta ikka veel lõpetanud. Loogiline ka, tavaliselt käivad need paaris, nii et ilmselt tuleb alla ka veel üks juurde ja ongi kümnenda kuu sünnaks kümme hammast suus. Lihtsalt tunne on juba selline, nagu ta kavatseks kõik 16 järjest välja paugutada.

Asja teeb hullemaks see, et kuna tal mõne aja eest tekkisid nahale punased laigud, käisime pärast puhkust kohe nahaarsti juures. Ja no lühidalt öeldes maksin 80 eurot selle eest, et mind dieedile pandaks. St nahaarst ütles küll, et ta on ju kohe kümnekuune, võõrutage ära, on endal lihtsam, aga ma ei hakka ju teda päevapealt võõrutama, eriti praegu, kui tal niigi raske on. Üldse ei tahaks vastu talve võõrutada, plaanisin seda teha siis, kui kevad käes ja viirushaiguste hooaeg möödas. Nii et sain selle kalli raha eest teada, et tema (ja mina) ei tohi süüa järgmisi asju: muna, piim, nisu, kala, tomat, tsitruselised, mango, paprika, hapukapsas, šokolaad, pähklid, viinamarjad, banaanid, melon, sai, õun, pirn, oad, herned. No ja lisaks on muidugi hulk asju, mida ma pole nüüd kümme päeva söönud või talle andnud, sest ma unustasin nende kohta eraldi küsida (nagu avokaado, spinat, pastinaak, petersell, porru, brokoli, sibul, küüslauk, pohl, ploom), nii et mõtlesin, et teisipäeval nagunii arstiaeg, siis küsin.

Ütleme nii, et ega mul varemgi raseduskaalu kaotamisega probleeme polnud, aga nüüd ma küll tunnen, et ma kuhtun, sest ma ei jaksa lihtsalt süüa tatart/riisi ja kana nii palju, kui täis kõhuks vaja oleks. Hommikuti teen riisimannast putru, see on täitsa ok (vaarikamoosiga, sest vaarikad on lubatud). Võiks kaerahelbeid teha, aga kaerapuder kaerapiimaga oleks nagu natuke imelik. Ja kui selle kõige lõpuks peaks selguma, et ta on tegelikult allergiline hoopis kassile (kolm korda olen nüüdseks märganud, et ta läheb kassi kaisutama ja aevastab selle käigus), hakkan ma laamendama, sest tavaliselt elan ma rasked ajad üle nii, et vohmin end ühe käega kooki või šokolaadi täis (sest kas või võileiba ju ühe käega ei tee, vähemalt mitte enam siis, kui laps on nii suur, et hakkab kõigi nende ihaldusväärsete asjade poole viskuma), aga nüüd ei ole enam seda varianti ka. Eile panime porgandi tagasi menüüsse — ma arvan, et arst ei tahtnud sellest üldse loobuda, sest see tekitab nii harva allergiat, aga kuna ma ütlesin, et kõrvits teeb tal suunurgad punaseks, siis ütles, et ärge nädal aega porgandit ka tarbige. Sest muidu ei oleks kuidagi loogiline see, et ta on alles nädal aega allergiarohtu saanud ja nüüd hakatakse juba asju lisama, tavaliselt tuleb ikka esmalt vähemalt 2-3 nädalat puhtalt elada. Igatahes järgmisest laupäevast võib hakata jälle ühekaupa asju menüüsse juurde panema, aga arvata on, et nisujahu, piim ja munad kui kõige tõenäolisemad süüdlased jäävad kõige viimaseks. Nii et hetkel ootan ma ainult seda, et tomati sinna tagasi saaks panna, siis saaks Sirru mulle vähemalt Iraani toitu teha (mu lemmik neist toitudest on tegelikult rosinatega, aga kui viinamarjad on keelatud, on rosinad raudselt ka, ja mu perearst on selline viinamarjadevastane, et neid vaevalt niipea jälle sööma tohib hakata).

No ja tegelikult on muidugi nii, et rinnapiima jõuab minu söödust väike osa, nii et tegelikult peaks isegi siis, kui tema šokolaadi ei tohi süüa, olema ok, kui mina seda väikeses koguses söön, aga ma ei taha hakata seda testima enne seda, kui meie mõlema toidulaud jälle tiba laiemaks on saanud. Kuigi ma tegelikult arvan miskipärast, et ju see nisujahu on, mis talle ei istu, sest punased laigud tekkisid kaheksanda kuu kandis ja selle aja suurim muudatus oli see, et hakkasin andma talle ka pastatooteid sisaldavaid püreesid. Samas sai ta varem ka näiteks neljaviljaputru jms, kus nisujahu sees on, nii et ega ma ka ei tea. Kes meist ikka siin ennustaja on.

Oh well, loodetavasti tohin vähemalt jõululauas jälle hapukapsast süüa. 😀

P.S. Kulla stalker, kui sa jälle oma firma meiliaadressilt pooletoobise kommentaari jätad, kirjutan su emmele ja küsin, miks teie firma esindaja muudkui firma meililt ähvardab mu last ära võtta jms.

8 kommentaari “Otse ajalooanaalidesse

  1. Ei tea allergiavärgist halligi aga kas tõesti katsetamise meetodist efektiivsemat pole mis määraks allergiat tekitava aine ära, elame nagu 21. sajandis???

    Vanemal tütrel tulid kah pooleteisesena mingid punased kestendavad laigud naha peale. Arstid ei osanud miskit peale allergia pakkuda. Läksime kuu aega hiljem lõunamere puhkusele ja seal kadusid (äkki päikesest?) iseenesest ega pole kunagi tagasi tulnud. Mis olid või miks ei tea siiani keegi. Teil ilmselt see lahenduseks pole, sest just lõunamaa päikese käes olite.

  2. Ühe käega võileiva tegimise skill oli pmst esimene asi, mis ma tite tõttu ära õppisin, kohe mähkmete vahetamise järel.

    Mis see rosinatega lemmiktoit on…? Minu iraani-pärsia lemmik on mingi keedetud muda sarnane asi, sel ongi “poripallisupp” nimeks meil :), lapsed seda ilmselgelt ei söö ja seetõttu keegi seda ka ei tee.

  3. Mul ei ole midagi tarka öelda.
    Minu jaoks oli jama see, kui mu laps oli allergiline pähklitele (mis selgus katse-eksituse meetodil ja kõigile pähklitele, mida ma teadsin) ja pidin neid loobuma + maapähkliõlita D-vitamiini ostma talle. Ja tegelt ma mõtlesin küll, et hea, et mingitele TÄHTSATELE asjadele pole, shokolaadi ikka saan süüa, lihtsalt ilma pähkliteta (vahepeal olin katsetamise ajal ilma) ja phmt lill.
    Aa, hapendatud piimatooted on ok? Ja juustu võid süüa? Päris ära siis ei sure =(
    Pea vastu! Raske on, aga pea vastu!

      1. loogiline, piimaallergiad on enamasti mingi piimavalgu vastu. (kuigi tglt siis võiks olla mingi vahe selles, mis looma piim on, nt mõnel on kitsepiimaallergia, aga lehma oma on OK ja vice versa).

  4. Ma teen niikuinii kaerahelbeputru ainult veega, jämedatest kaerahelvestest ja hautan õige natuke. Et jääks suured eraldi kaerahelbed, mitte liimine plöga. Aga ma panen võid peale…
    Hirsipuder on umbe hää asi.

  5. Tomat ja šokolaad tasub imetades kindlasti menüüst välja jätta.
    Ja kaerahelbepuder on veega keedetult nii maitsvam kui ka kergesti seeditavam minu arust.
    Aga jaksu lapse kasvatamisel. Elu on lill vanuses 4-9, siis tuleb puberteet:D

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.