antropoloogia · feminismus

Nii põnev

Teate, see uus lõputöö teema on tõesti nii palju põnevam kui eelmine. Nende lugude lugemine pakub hulga rohkem mõtteainet. Tahaks kohe paarist asjast rääkida, mis silma torkas. Taustainfoks olgu öeldud, et seksisõltuvus on selline asi, mida inimene diagnoosib endal küsimustikule vastates ise. Ja see läheb nüüd veidi Tavainimese postitusega samasse teemasse, aga no väga torkas silma, et ainult naised lugesid küsimusi stiilis “kas sinu seksuaalkäitumine mõjutab negatiivselt sinu suhteid lähedastega?”, et teha postitusi stiilis “Palun aidake abi leida, olen vist seksisõltlane. Nimelt on lugu selline, et mina (N32) tahaksin seksida suisa igal nädalal, mis häirib väga minu abikaasat (M45), kelle meelest on normaalne kord kuus. Kuidas saaksin oma ebanormaalseid ihasid alla suruda?” Mitte ükski mees ei mõtle nii. Mees läheb selle peale hoopis /r/deadbedroomsi subredditisse ja kurdab, et naine on frigiidne, mitte ei mõtle, et äkki tema kaks korda nädalas on ikka täiega üle võlli.

Teiseks lähedusevajadus. Kui mehed räägivad lähedusevajadusest, mõtlevad nad üldiselt kallistamist jms. Kui naine kirjutab, et ta on “seksi- ja suhtesõltlane”, siis mõtleb ta seda, et tal on kaassõltuvusele kalduv iseloom, mitte seda, et tahaks kedagi kallistada. Samas kirjutas üks mees täiesti tõsimeeli, et tal on väga raske, sest tal on nii seksisõltuvus kui ka söömishäire ning tal kulub rämpstoidu ja õgimishoogude peale nii palju raha, et olukord on juba nii hulluks läinud, et ta ei saa endale enam oma lemmikprostituuti lubada. Ja lisas juurde, et hetkel ta isegi ei taha, sest ta on kaalus nii palju juurde võtnud, et teab, et ei naudiks füüsilist poolt nii palju kui eelmine kord. Ehk siis mõte paremast füüsilisest sooritusest oma lemmikprostituudiga oli tema jaoks see salarelv, millega ta üritas oma toitumishäiret tagasi ortoreksia poole nihutada (tal nimelt varem oli aastaid ortoreksia, mis teda ennast ei tundunud häirivat, sest too ei seganud eriti elukvaliteeti). Ja (mõned) mehed ütlevadki täiesti siiralt, et nad pigem käivad ilusate noorte prostituutide juures, sest nad saavad realistlikult aru, et nende välimuse/vanuse/rahakotiga ei leia sellist välistele kriteeriumitele vastavat kallimat, nagu nad tahaksid. Et nad pigem on siis vallalised, aga saavad vahepeal ilusaid kinnimakstud naisi katsuda. Mitte ühtki sellist postitust ma naiste sulest ei lugenud.

Ja teine asi, mida minul oli natuke kurb näha, sest no see on nii naiste tüüpkäitumine, oli see, et on hulgim postitusi, kus naine kirjutab, et “mees pettis, sest ta on seksisõltlane, nüüd ma loen raamatuid X, Y ja Z, et teda paremini toetada.” Ärge saage valesti aru, toetus kulub ikka ära, aga see nagu pole üldse jutuks, et mida see mees ise teeb või mis raamatuid tema loeb või kuidas ta oma tegude eest vastutab. Ja vastupidiseid lugusid, kus mees punnitaks, et seksisõltlasest naist toetada, lihtsalt pole. Küll aga on lugusid, kus seksisõltlasest mees kirjutab tõsimeeli petmise foorumis, et ta on äärmiselt nördinud, sest ta naine kutsus teda silmakirjalikuks ja keeldus telefonis asukohta jagamast, sest mees on ju see, kes on korduvalt petmisega vahele jäänud – kuidas see naine on küll nii hoolimatu, et ei saa aru, et tema on oma kogemuste tõttu nii õrnake ja teab, kui lihtne on petta ja naine riivab TEMA tundeid! Ehk siis end seksisõltlasteks tituleerivad mehed on tihti nii egoistlikud, et kerge tülgastus tuleb peale, samas kui naistel on liikumapanevaks jõuks tihti hoopis pidev püüe ikka rohkem ja rohkem meele järele olla.

Ühtlasi sain siit kinnitust, et ela, kuidas sa oskad, lõpuks oled ikka sina süüdi, et su laps imelik on. Üks mees näiteks ütles, et ta arvab, et ta on sõltlane, sest ema näitas oma armastust kallistamisega ja teda kallistati palju. Ei olnud mingit seksuaalset alatooni, isegi musitamist ei olnud, aga näete, elu on rikutud, sest ema kallistas! Ei taha mõeldagi, mis minu lapsest saab, sest tunnistan ausalt, et ma suisa musitan teda igapäevaselt JA teen suuga kõhul põristamishäält. Sellest viimasest ta saab kindlasti veel psühholoogile rääkida. Aga jah, kui ma suudaks välja mõelda, kuidas neid meeste-naiste silmatorkavaid erinevusi puudutavaid küsimusi sõnastada, oleks ainuüksi seda huvitav uurida.

36 kommentaari “Nii põnev

 1. Mul tuli aga alles praegu küsimus, kui suured erinevused paistavad selle asjas olevat eri kultuuride vahel? Ehk olen olnud tähelepanematu, aga ma ei ole märganud, kui laiast kultuuridiapasoonist su andmed pärit on.

  1. See on oluline nüanss kahtlemata.
   Mul on prantslastega ja itaalllastega elus palju kokkupuuteid olnud, ja väga väga laia diapasooniga kogemusi kuulnud või, mis salata, ka ise kogenud.
   Lisaks, paljud inimesed elavad oma tegusaid elusid ega pasunda sellest foorumites, mistõttu väga palju asju jääb avaldamata.
   On naisi, kes tarbivad täpselt samamoodi kui siin kirjeldatud mehed, muretult ja naudinguga.
   Viimasel ajal on tõusvas joones ju ka Eestis see panther-naiste trend, st 40ndates naised valivad sekspartneriteks (elukaaslaseks vähem) endast nii 15 aastat nooremad mehed, sest samavanused mehed hakkavad juba väsima, aga paljud naised alles siis õide puhkevadki, siis seksuaalses mõttes.
   Seda selgitatakse nõnda, et tihti on kooselu laste isaga lõppenud, lapsed käivad külakorda nädal siin-nädal seal, ja sel vabal nädalal saab teha kõike, mille järgi vähegi soov on. Ka mitte midagi teha loomulikult; raamatuga voodis kõhutada, kass seljal nurrumas, on samuti optsioon.

   1. Ja kui laps(ed) teisel pool seina paljalt oma olemasoluga ei takista pidurdamatuid soovisööste realisseerimast, siis isu kasvab ja kohati võibki ka sõltuvuseks kätte ära minna.
    Kahtlemata on oma võlu ka varastatud vannitoahetkedel, vms, aga mina isiklikult hoian oma eraelu oma laste elust lahus.

   2. Nojah, see foorum pole inimestele, kellele meeldib seksida, vaid inimestele, kes tunnevad, et nende seksisõltuvus tekitab liigseid probleeme ja kes seetõttu üritavad maha jätta. Mis tähendab, et seal kõrval võib olla tuhandeid inimesi, kes seksivad sama palju või rohkem või rohkemate partneritega, aga see pole probleem.

    1. ma seda pidasingi silmas: et kes peab oma seksimiskogust probleemiks ja kes mitte. Arusaadav, et kui selle pärast on näpud põhjas ja kõik muu jääb tegemata, on probleem kellel tahes. Aga mõni võib pidada probleemseks sõltuvuseks ka seda, kui ta lihtsalt tahab rohkem seksida kui tema kultuuris ette nähtud. Need naised, keda sa mainisid, kes tahaks lausa iga nädal vms seksida, on sellised. Ja siis oleks huvitav, kas sealt tuleb lisaks soolisele vahele ka kultuuriline vahe sisse.

 2. Kui sul kunagi veel mõnda teemat vaja peaks olema, siis perekoolis lõi liiklusteemalises arutelus mind praegu just pahviks inimene, kes väitis, et liikluses teevad vigu naised ja väga vanad mehed. Arutelu pealkiri on “vanurid autoroolis”.

  1. Kõige kurvem on see, et need kuradi naised teevad veel vigu nii, et just noored mehed õnnetutestesse satuvad! Ilma ise selles muidugi süüdi olemata! 😀

   1. Jaa, sest et aeglaselt ja reeglite järgi sõitjad SUNNIVAD teisi ohtlikke möödasõite tegema! Misnadsis!
    Kokkuvõtvalt tundub, et kuna liiklus on mingil hetkel nihkunud meeste (õigemini matšode) kuningriigiks, siis on liikluses üldtunnustatud normiks saanud mehelikuks peetaval viisil destruktiivne käitumine, st kihutamine, liigjulgus ja reeglite eiramine, samas kui tüüpiliselt naiselikuks peetavat käitumist – aeglast sõitu, ettevaatlikkust ja reeglite järgimist – pannakse pahaks ja peetakse ebakõlblaks.
    Saarema surmakutsarile oli ka hulk õigustajaid, kes leidsid, et see, kellest ta mööduda tahtis, tingis ise liiklusohtliku olukorra.

    Seksis on seadusesse kirjutatud reegleid vähem, peamine, et oleks konsensuslik (mille piiride üle ka praegu vaieldakse), ei oleks tegu alaealistega ja vist suguhaiguste teadlik levitamine läks ka mingi paragrahvi alla. Kirjutamata reegleid on see-eest palju rohkem. Seksisõltuvuse teema eriti just naiste puhul puudutab ka kirjutamata reegleid – näiteks seda, et naine ei tohi mehest rohkem seksist huvitatud olla ja naine ei tohi algatada.

    1. Kinnitan Morgie juttu. Mehe jaoks on auto juhtimine vähemalt mingil määral mäng. Riskeerimine on selle osa. Naised kipuvad autojuhtimist võtma kui võimalust saada ühest kohast teise, mis ei ole otseselt vale, aga see eirab sama tegevuse teisi aspekte.

     Raudselt on igasugu evolutsiooniökoloogid seda uurinud, kuidas varem mänguplatsile jõudnud isasloomad saavad suurema tõenäosusega keppi või on üldse eelises hilinejate ees, ja et sport on pmst selle käitumise kanaliseerimine meelelahutuslikku vormi. Autosõit on kontorirott-mehe jaoks kõige tavalisem, kõige sagedasem viis sporti teha.

     Meedia muidugi tõukab seda kenasti tagant, “osta võimas maastur (ja näita rottidele tagatulesid)” või filmide auto-stseenid ja nii edasi.

    2. Küllap on Kauril õigus. Kõige parem autojuht, keda ma tean, on mu abikaasa. Aga ta on juba ammu maha rahunenud. Kui ta räägib, mida ta nooruses tegi siis… Noh…

    3. Suvaliselt internetist

     Three-quarters (73 percent) of US drivers consider themselves better-than-average drivers. Men, in particular, are confident in their driving skills with 8 in 10 considering their driving skills better than average.

    4. Kauri öeldu veenab mind jälle selles, et parim mootorsõidukite kasutamise mudel oleks “sõiduarmastajatele eraldi spordikohad/-üritused, ühest kohast teise saamiseks valdavale enamikule ühistransport,asjade vedajatele vedamise sõidukid ja vähestele ebatavalistes oludes elavatele või eranditele isiklikud tarbesõidukid” (aga kui see ühistransa sisaldaks ka sellist tellimussõitu, nagu viimasel paaril aastal üritatakse juurutada – et vähese nõudlusega kõrvalistel liinidel kogu aeg ei sõideta, aga saab tellida -, sis oleks seda isikliku autoga sõitmist ka eranditel vähem vaja).

    5. Aga Kauri öeldu kinnitab Morgie jutust ainult seda, mis on tüüpiliselt mehelik/naiselik käitumine, mitte aga seda, miks avalik arvamus soosib mehelikku, kuigi selle mõõdetavad ühiskonnakahjud on suuremad ja kuigi naisi on (siin Eestis) rohkem.

    6. a mõtlen ka, kas liiklusohutuse huvides oleks kasulik, kui kontorirott-meestel oleks kaklusklubid. sõidaks rahulikult üksteisele molli ja pärast oleks kõik õnnelikud.

    7. See “kõva mees näitab tagatulesid” hoiak iseenesest pärineb muidugi kuskilt hiireajust, aga täiskomplektina on siiski kultuuriline tellimus, kuni selleni välja, et mõnel pool esineb veendumus, et ilma juhiloata mees pole üldse mees.

    8. mõtlen veel meie lähematest sugulastest primaatide peale ja mul ei tule neist ette ühtegi liiki, kelle ühiskonnakorralduses oleks juhtiv roll noortel isastel. See paarilisele mulje avaldamiseks mõeldud riskikäitumine on ju just noorte isaste teema. Aga primaadiühiskonnas määravad asju pigem soliidsemas eas ahvid, kellel juba on paarilised ja kes suudavad karja juhtimiseks piisavalt hästi suhteid hoida – bonobodel alfaemased, šimpansidel ja gorilladel keskealised v vanemad isased. Puhta kõvatamisega karjajuhiks ei pääse.

    9. Isane influentser ületas kiirust (181 +- 6 km) ja seletab, kuidas seadus on loll, sest ei luba möödasõite.

     Tsitaat:
     “Kahjuks Eestis kehtiv liiklusseadus ei luba ka möödasõidul kiirust ületada. Minu arvates võiks möödasõidul kiirust ületada, kui muud tingimused seda võimaldavad, see koht vajaks seaduses reguleerimist. Üsna mitmete seaduste puhul on suurema ohu ärahoidmiseks mõningane rikkumine õigustatud.”

   2. “Miks ühiskond peab “mehelikku” sõidustiili ainuõigeks” tundub olevat kuidagi seotud veendumusega, et naisel ei sobi seksi algatada ega seda (oma) mehest rohkem soovida. Kusagil siin on link…

    1. Laiendan sõidustiili teemat:
     Me elame kapitalismis. Lisaks on meil intressil ja lakkamatult kasvul põhinev majanduskord (kapitali tänane hind tuleb tulevikus kuhjaga tagasi teenida). Seega ma PEAME tarbimist suurendama, see on kõige-kõige alus. Kõige parem viis selleks on tekitada pideva võistluse mulje. Kellel on suurem palk või maja, kiirem auto, rohkem metsa või kapitali. Ja ühiskond taastoodab seda mõtteviis lakkamatult. Läbi hariduse, reklaami, poliitika, kõige.

     Ehk siis maskuliine, võistlev, oma ressurse teiste arvelt suurendada püüdev eluviis ja käitumine on norm.

    2. Kaur, ma saan muidugi aru, miks on vaja toote/teenuse reklaamijal eri sorti võistluslikkust promoda. Aga ma ei usu, et ühiskond tervikuna nii koordineeritult toimib (see läheks juba rubriiki “säilitamaks usku, et keegi kuskil kontrollib kõike, ei tohi kunagi ise midagi orgunnida, muidu kaob igasugugne illusioon, et midagi väikestki on võimalik üleni kontrollida”).

    3. VAstan Kauri eest ja asemel, et ega see ole mingi väike grupp, kes mõtteviisi toodab ja taastoodab. See on enamus inimesi meil ja nad ei tee seda meelega. Osad vbla 10 aastat hiljem mõtlevad juba teadlikult teisiti, sest praegugi on teadlikke teisititegijaid ja -mõtlejaid, kelle mõju vaikselt laineneb.
     Krt, 15 aastat tagasi olin ma abordivastane, kui näidet vaja.
     Aga kust see kõik alguse sai, on juba peenem küsimus. Sest notsu keskajaeksperdina võib kinnitada ja teada, et siis käis teistmoodi. Mis vahepeal juhtus, kui murranguline see oli, ma kindlalt ei tea ju, aga oletan, et see oli “Viimse reliikvia” filmist tuttav idee: “Igaüks on oma saatuse sepp ja oma õnne valaja!” Et kuni oli: “Nojah, see on nii, sest minusugune peab nii elama ja leppima oma osaga,” võisteldi ainult edasugustega ja ega ma tea, kas ja kuidas just.
     Aga selline üleüldine võistlus tekkis koos mõtteviisiga, mis on ka filmist Knight’s Tale teada, tuli hiljem. Knight’s Tale’is nimelt ütleb talupoiss, et igaühest võib saada rüütel!, kui tal ainult soomusrüü olemas on.
     Ma ei viitsi ja ei oska siin pikemalt oletada, aga selge on, et ühiskond VÕISTLEB. Kogu aeg. Igal rindel. Kui inimesed ei võistle üksteisega, võistlevad nad iseendaga. “Olla oma parim mina.”
     Võitja peaks õnnelikuks saama.
     Häh.
     Oi, kui pettunud ma selles kõiges olen =(

    4. * Näidet siis selle kohta, et inimeste käitumine ja mõtteviis muutub ning mõtetest teadlikuks saamine on viis seda muuta.
     Ma ei mõelnud , ausalt, mitte kordagi teemal “naisel on ka õigus oma elu kujundada ja selles valikuid teha,” ma olin kitsalt ja ainult keskendunud tite õigusele elada.

    5. ühiskond on üldiselt mis tahes ajal nagu luik, haug ja vähk, kes kisuvad kõik oma suunas. Või veel parem näide on vist see, et keegi sipelgavaatleja täheldas, et sipelgad mitte ei vea koordineeritult kõik koos oksakest pesa poole, vaid eri sipelgad veavad suvalises suunas ja oks liigub sinna, kuhu juhtumisi rohkem sipelgaid veab, imelugu, et üldse pesad valmis saavad.

 3. Täpselt nagu alkoholisõltuvuse probleem elukaaslase ema mehel: mees ise lihtsalt joob süüdimatult, aga naine muretseb, et kuidas saaks teda toetada või kuidas peaks käituma, et mees ei jooks.
  Aga selle kohta, et on palju datat meestest ja vähem naistest, arvaks (ja see on puhtalt hüpotees), et naised julgevad enda nö amoraalset käitumist isegi anonüümselt redditis vähem tunnistada kui mehed? Või äkki ei ole neil seda lihtsalt vaja pihtida? Mõtlen enda 20-something tegudele ja tean, et kindlasti olen vaikinud maha mingid asjad, mis võiks minust sõpradele halvema mulje jätta või mille kohta ise arvan, et ega need ilusad pole…

  1. Kas see on nii soopõhiselt v?
   Mina pasundanuks igast seksist, sest see jättis must minu meelest parema mulje, aint piinlik oli kelkida =P
   Kusjuures päris mitu korda ma seksisingi mehega sellepärast, et hm, saab ja ma saan risti kirja. Mitte et jalgevahel põletanud oleks.

   1. no sinu süsteemis oli seks siis ju selgelt moraalne, mitte amoraalne käitumine. juttu on nendest, kes näevad oma seksimises probleemi.

 4. Kahju, et siinses arutelus ei osale Katarina (vonb). Temal oleks antud teemal nii mõndagi (üld)harivat öelda …
  Ka vvn laotab pärleid. Mõnikord. Autisti suu ei valeta …

  1. Ehk on KvB andnud oma panuse läbi selle andmekogu juba ära?

   Siinne arutelu on ju lihtsalt koerte haukumine, päris sisend on too andmekogu, seal võivad pooled kirjed tema sulest olla, me ei tea ju 🙂

  2. Ma olen muidugi üdini liigutatud, et minust nii hea (?) arvamus on, aga ei oska küll kuidagi panustada teemasse. Nagu Reena välja toob, siis see, et inimesel on kõrge drive, ei tähenda, et tegemist on sõltuvusega.
   Mina võin rääkida ainult enda eelistustest ja kogemustest, mitte üldhariduslikult. 😀

 5. Ei teagi kuidas nii põneva postituse maha magasin. Ei saa oma kommi lisamata jätta, parem hilja kui üldse mitte.

  “Teen suuga kõhul põristamishäält” 😁, meie peres kutsuti seda “kõhupurr”, lastele hullult meeldis. Praegu mõtlen õudusega, ega tänapäeval ei julgeks enam teha, lastekaitse kohe platsis ahistamis või lapsepilastamisteemaga. Ime veel, et isadel tite mähet lubatakse vahetada🙄
  Rents, minu kogemuse põhjal ei pea muretsema, mõlemad lapsed suht normaalselt välja kukkunud vaatamata korduvatele puristamisseanssidele. Pole isegi meid kohtusse kaevanud😁

  Ikka väga raske piiri tõmmata kust sõltuvus hakkab. Vaevalt selleks seksi kordade arv päevas või nädalas. Pigem ikka kui muud elu pidevalt segama hakkab nagu iga muu sõltuvuse puhul.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.