idiots · olemise talumatu kergus · princess · work

24 näidet igapäevasest “võrdsusest”

Põrkasin ükspäev EPL-i kommentaariumis kokku ühe feminismi valupunktiga – kuigi meestel ja naistel on võrdsed õigused, eeldatakse neilt ühiskondlikul tasandil siiski erinevaid asju, sest sookonstruktsioonid on liiga tugevalt juurdunud. Vähe sellest, ka naised, kes end feministideks nimetavad, kasutavad suures enamuses ära kõiki naistele lubatud hüvesid. Ühiskondliku suhtumise (ja omamoodi surve) ilmekaks näiteks on aga kas või see, kuidas Õhtuleht muudkui kiidab Jaan Tootsi, selle asemel, et soovitada tal munn maha lõigata ja prügihunnikusse visata – ja vähemalt mina mäletan, kuidas sama ajaleht paar aastat tagasi sarjas “rongaema”, kes oli oma “väikesed” (16 ja 17) lapsed isale jätnud ja uue armastuse juurde läinud.

Oma iva selles kommentaaris kindlasti on – näiteks poliitikuid vaadates tundub mulle, et ma ei tea Eestis mitte ühtki naispoliitikut, kes tahaks reaalselt karjääri teha või midagi suurt korda saata, vaid nad on leidnud lihtsalt sooja koha, kus mingit mulli ajada – seetõttu otsustasin selle teksti ka maakeelde panna, et kõik lugeda ja ehk ennast/oma abikaasat/oma naabrit ära tunda saaksid.

Naiseks olemise eelised:

1. Mulle ei avaldata survet, et ma osaleksin riskantsetes, ohtlikes ja ebatervislikes ettevõtmistes (kas või joomine, kihutamine jne) – see on üks põhjustest, miks mu eluiga on pikem.

2. Ma võin valida eriala, mis ei ole eriti tulus, ilma et keegi mind läbikukkujaks peaks.

3. Kui ma ei tee oma erialal edukalt karjääri ja ei jõua redeli kõrgeimale pulgale, ei mõtle keegi minust seepärast halvasti.

4. Ma saan nautida turvalise ühiskonna hüvesid, ilma et keegi ootaks, et ma riskiksin selle säilitamiseks oma isikliku heaoluga.

5. Mul on õigus oodata, et enamus riske, mida on vaja võtta, et kaitsta mu riigi turvalisust, jääksid teiste õlgadele.

6. Ma võin vältida vägivalda ja selle eest isegi ära joosta, ilma et ma riskiksin sellega, et inimesed hakkavad minu üle naerma.

7. Kui ma näen, et keegi on ohus, võin ma peatuda ja mõelda isiklikule heaolule, enne kui ma teda päästma hakkan, ilma et keegi mu julguse küsimuse alla seaks.

8. Mul on õigusvältida riskantseid ja ohtlikke väljakutseid, ilma et keegi mind argpüksiks kutsuks.

9. Ma võin nutta nagu laps ja öelda oma vanematele, et ma kardan midagi, ilma et nad minus pettunud oleksid.

10. Mu on õigus jätta enamus tõeliselt ohtlikest erialadest teistele.

11. Kui ma sooritan kuriteo, ootab mind väiksem karistus, kui ootaks teisi täpselt sama kuriteo eest.

12. Kui ma leian end koos teistega kohutavas ja eluohtlikus situtsioonis, on mul õigus saada evakueeritud kohe peale lapsi. Teised võivad oodata.

13. Kui mind peaks mingi jõleduse käigus mõrvatama, on inimesed eriti endast väljas ja nõuavad tungivalt tähelepanu faktile, et ma olen tapetud. Kui mõrvatakse teisi, ei ole see nii ärritav.

14. Mul on õigus anda oma laps kellelegi lapsendada ja seeläbi loobuda täielikult igasugustest isiklikest ja materiaalsetest kohustustest, mis mul muidu tema suhtes oleksid.

15. Ma võin valida, kas ma tahan olla lapsevanem või mitte, teades, et ühiskond sunnib teist vanemat leidma rahalisi vahendeid mu soovile kaasaaitamiseks, ükskõik, kas ta seda ise tahab või mitte.

16. Kui mind rünnatakse, ootan ma, et teised inimesed, keda antud intsident otseselt ei puuduta, mulle appi tuleksid.

17. Kui ma näen, et kedagi teist rünnatakse, ei oodata, et ma riskiksin nende kaitsmiseks enda heaoluga. Samuti on minust normaalne oodata, et teised inimesed sekkuksid ja neid kritiseerida, kui nad seda ei tee.

18. Ükskõik millisel laste hooldusõiguse protsessil on eelduseks, et just mina olen parem lapsevanem.

19. Mul on õigus suhelda võõraste lastega, ilma et inimesed mind kahtlustavalt vaataksid.

20. Kui ma otsustan saada lapsevanemaks, mõistavad kõik mind täielikult, kui ma soovin täielikult keskenduda oma laste eest hoolitsemisele. Ühiskond eeldab, et mu abikaasa teenib piisavalt raha, et minu valikut võimalikuks teha.

21. Ma võin käituda väga vastikult, kui keegi mind vihale ajab ja kutsuda teda näiteks koledaks, luuseriks, nohikuks, vastikuks värdjaks, perverdiks, paksuks pihkuriks jne. Mul on ju ometigi õigus sellele, et mind tööl kenasti koheldaks ja õigus mitte kuulda karme asju mis võivad panna mind end ebamugavalt tundma. Mul on õigus seaduslikule kaitsele, kui minu õigust ei austata, ja mul on õigus see juba tööintervjuu ajal selgeks teha.

22. Ma võin vabalt avastada ja arendada oma vaimseid võimeid ja võtta omaks rafineeritum ja kõrgem vaade elule – sest teised inimesed teevad ära kogu “musta töö”, nagu aiatöö, prügivedu, ehitamine, kalapüük, kaevandus, tänavate puhastus ja torustiku eest hoolitsemine, kaugveod, tsemenditööd jne.

23. Kui ma milleski ebaõnnestun, võin ma minna ülikooli ja õppida, millised ajaloolised jõud ja sotsiaalsed konstruktsioonid minusuguste elu raskemaks teevad. Kui teised ebaõnnestuvad, ei ole nad järelikult lihtsalt piisavalt võimekad.

24. Kui ma peaaegu kõiges ebaõnnestun, võin ma alati anda ülikoolis loenguid, mis selgitavad, miks minusugused inimesed  tihti ebaõnnestuvad.

5 kommentaari “24 näidet igapäevasest “võrdsusest”

 1. Ma ütleks, et viimased kolm punkti kehtivad küll nii naiste kui meeste kohta… Juba Murphy seaduse raamatus oli kirjas, et kes oskavad, need teevad, kes ei oska, need õpetavad, ja kes ei oska isegi õpetada, administreerivad.
  Ja mis turvalisusse puutub, kirjutas mingi sõjandusteoreetik, et tänapäeva sõdades on kõige ohutum olla sõdur.
  Aga muidu noogutan nõustuvalt.

 2. Isegi mina kui nende kurva saatusega teiste esindaja irvitan sellise elukorralduse üle 🙂

  Head tähelepanekud…

  PS… Kuna kuskil mainisid, et su asju kusagil kasutati/viidati, siis teavitan, et viitan su blogile enda omas. (Lihtsalt selleks, et sind järgmine kord kiiremini üles leida )

 3. Mind tegelikult ei häiri see, kui mulle internetis viidatakse, lihtsalt tookord oli tegu ajalehega, seetõttu oleksin teavitamist viisakaks pidanud. 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.