anna kannatust · blogs

Kõige hullem on möödas

Sain vahepeal teada, et lisaks minule oli veel kogu blogijate koorekiht samuti LP kontserdil, mõni suisa esireas. Mina, vana pursui, ei teadnud sellest oma laua taga muidugi midagi. Me nimelt läksime kallimaga sinna nagu kohtingule – ja lisaks mõtlesime oma aruga, et boonusena väldime kontakte (restoranialale on eraldi sissepääs ja teiste inimestega põhimõtteliselt kokku ei puutu, ühe teenindajaga pidime rääkima, aga toit tuli Rootsi lauast jne). Tagantjärele mõeldes muidugi hea, et ma ei teadnud, et teised seal on, oleksin kogemata Eesti blogimise raudvara (või oli see Eesti blogimise kirstunaela?) koroonaga nakatanud ja kus siis selle häbi ots.

Nakatumisest rääkides, vat seekord ma tõesti ei oska arvata ka, kust ma selle sain. Minul algasid sümptomid reedel – kas on üldse realistlik, et õhtul käin kontserdil ja hommikul olen haige? Nii kähku ei käi ju, üldiselt paar päeva ikka peiteaeg. Titt köhis paar päeva enne minu haigestumist, kas tal oli juba koroona ja tal lihtsalt juhtus palavik hiljem tulema, või oli alguses lihtsalt köha ja tuli koroona otsa? Pole õrna aimugi. Muidu ütleks, et raudselt tuli tite ujumistunnist, aga meil jäi viimasesse tundi just minemata, nii et no tõesti ei oska arvata, kust see meile jõudis. Oht varitseb igal pool!

Igatahes võib nüüd vist öelda, et oleme enamvähem terved, palavik on kadunud ja nii minul kui ka titel alles ainult nohu (Sirru pääses seekord ja ei jäänudki haigeks, eks ta oli üsna hiljuti vaktsineeritud ka). Nohu on muidugi problemaatiline, sest teeb titel magamise ja söömise raskeks. Nii et andke nüüd nõu, kuidas seda elu kergemaks teha tal – kas sauna tohib minna või pigem vältida? Ostsin aurumasina (inhalaatori, noh), kust ma tean, kui kaua järjest talle auru näkku lasta? Nosibuu peale ta hakkab karjuma – kas sellega saaks üldse midagi välja imeda, kui tatti parajasti ei tilgu, lihtsalt hingab “raskelt”, nii et on aru saada, et seal seespool sügavamal kuskil on midagi? Või on see ainult selle tati jaoks, miks on ninasõõrmetes? Kas jalutama tasub minna nohuse lapsega, et ta värsket õhku saaks, või hoida toas vati sees nagu pühademuna? Osad ütlevad internetis, et peab jalutama, teised, et ainult siis tohib, kui õnnestub enne nina tühjaks imeda, sest muidu saab kõrvapõletiku … Ma nüüd ei teagi, mis õige on. Tean ainult, et olen megaväsinud, sest titt on täpselt nii “haige”, et isaga käitub nagu normaalne laps, aga mind nähes tahab AINULT süles olla ja seda ainult nii, et ma olen temaga püsti, ideaalis jalutan. Kui küllalt saab ja isale viskan, siis järsku temal kõlbab süles ka istuda. Selline tüüpiline ühesõnaga. Natuke kehv on olla, emps võiks nunnutada.

P.S . Muidu käis selles mõttes sama jalga nagu mu eelmine koroonakogemus, et sümptomid tulid ühekaupa. Esmalt palavik, siis paar päeva hiljem köha, siis nohu. Kuskil seal vahel oli pisut peavalu ka. Järeltulijal tundub sama teema olevat.

26 kommentaari “Kõige hullem on möödas

 1. Ma ütleks omaenese koroonakogemuse pealt, et õues sai hingata, toas (hoolimata lahtisest aknast) aga mitte…seega läheks välja.
  Titt on liiga titt, et rögalahtisteid tarbida, seega ainult oodata saab. Enda peal proovituna mõjus ka ülakeha liigutamine röga väljastavana, seega ehk silitaks ja teeks pisut käed üles-alla-rinnale-laiali harjutust?

 2. 1) Mina lasen ca 5 minutit lastele auru näkku, aga liiale minna vist ei saa, st pigem lasta rohkem kui vähem
  2) Kõigepealt lase pihustiga Humerit beebile ninna (pmts võid ka niisama füsioloogilist lahust ninna tilgutada) ja siis tõmba Nosibooga välja 🙂 beebi tõenäoliselt karjub, seega hoia jõuga kinni ja tegutse kiiresti.

   1. Vana aja soovitus oli titel tatt ise suuga välja imeda… Mäletan tuntud lastekasvatus-foorumi lõime aruteluga, et “mehel imete ju, miks siis lapsel ei võiks”.

    Mitte et ma ise proovinud oleks või soovitaks, lihtsalt ajaloolise mälu mõttes.

    1. KAUR!! Ma norsatasin omal hommikukohvi nina kaudu välja sinu pärast!!!
     Siis MIDA täpsemalt sa oma kommentaaris nimetet tegevustest pole proovinud ja ei soovita? 🙂

    2. Sa oled ilmselgelt liiga vähe perekooli ja selle analooge lugenud. Oleks vaja mingit interneti-terapeuti, kes kirjutaks sulle välja “veerand tundi 4channi ülepäeviti enne hommikusööki” (ma küll päriselt ei tea, millised kultuurivahetuse kohad hetkel kuumad on).

    3. Jah, tunnistan, mu perekooli (ja samalaadsete) kogemus on suht vähene. Mul, tead, on liig nõrk närvisüsteem sääraste kohtade jaoks. 🙂

    4. Mehel… tehniselt võttes tõesti tegelikult ei imeta vaid sinna käib natuke teine mehhaanika, millest nohuse nina puhul kasu pole.
     Samas tundub lapse nina suuga tühjendamine kuidagi inimlikum meetod, nagu parema tunnetusega või nii, pumba kasutamisel tekib ikka väike hirm, et äkki teeb liiga, väike nina ja.

 3. Kroonilise nohutajana – kui palavikku pole, siis õues on parem. Niiskus teeb kergemaks.

  Ja muidugi on emad need, kellega on hea turvaline piire testida. Oota kui lasteaed tuleb 🙂 🙂

  Kiiret paranemist !!!!!!! ☀️ ☀️

 4. Nohuga võib vabalt õue minna, tervisele mõjub nii enda kogemuste kui laste pealt nähtu põhjal põhjal hästi. Omapead kulgevate laste puhul on oht sõõrmetest rippuvate tatist tallejalgade tõttu tekkiv punetav ja valus nahk, sina oskad seda ennetada, piiga pole veel nii mobiilne, et teda hooldamiseks kätte ei saa.
  Ja kirstud, muide, pannakse tänapäeval kinni pikkade poltidega. Kas võiks sõna “kirstunael” asendada sõnaga “kirstupolt, 8×180 ZN M5 DIN 931”?

  1. Mis poldid, mis kirstud? Kadunuke tuhaks, kõige nelja tuule poole laiali, ja video sellest riitusest läheb NFT-na sugulaste vahel oksjonile.

  2. “Kirstupolt” on õige kena sõna. On ikka vindiga pojakene, see ema kirstupoldikene meil siin. Keerab kriuksu sisse ja muudkui kruvib.

 5. Käes on aastaaeg, kus aia- ja koolilapsed toovad iga jumala nädal uue tativiiruse koju.
  Värske õueõhk on rammusam ja palavikuta lapsele hea, kinnitan.
  Suuseksi soovitajal peab endal hea praktika olema, muidu soovitus ei päde. Miks meestele meeldib soovitada, aga oma imemiskogemusi ei taheta jagada? (Ripsmete plaksudes vasakule ära)

  1. ma hakkasin seepeale mõtlema, kas need suuseksi analoogia toojad tõsiselt usuvad, et nn. lahtiimemine tähendab sõna otseses mõttes imemist? umbes et vahet pole, kas mees üldse huvitatud on – kui ikka vägev vaakum on, kus ta pääseb, vaadaku veel ette, et kondiüdi ja ajusid sealtsamast välja ei tõmba.

   (soovija võib idee õudusjutu materjaliks laenata, ma ise ei kavatse kasutada.)

    1. Perekoolis kirjutasid enamjaolt ikka naised, mitte mehed. Millalgi läks see foorum imelikuks ära, sest seal hakkasid tegutsema süstemaatilised trollid. Ma ei saanud aru, kes ja miks, aga igatahes olid nad ebalevate ja tuge vajavate noorte lapsevanemate suhtes professionaalselt efektiivsed. Suvaline näide oleks, et keegi küsib, kas homme lapsele panna lasteaeda jalga kummikud või botased, mispeale troll / kägu teatab, et kui sa isegi oma lapse jalatseid ei oska valida, siis sinusugused ei oleks pidanud üldse lapsi saama. Ja nii igas teemas – laste haigused (“normaalne ema ei tule internetist küsima, millega lapse nohu ravida!”), koolilaste õppimine (“MINA sain oma laste kodutöödes aitamisega küll ise hakkama, mitte ei otsinud turu pealt asendusõpetajaid”), jne.

     Aga enne oli pikalt väga hea foorum. Usun, et nüüdsed noored vanemad saavad ka netist infot ja abi, mina omal ajal igatahes sain ja olen tänulik, et neti-keskkonnad olemas olid.

     Rents, kui sa viitsid, siis ma huviga loeks, kuidas igasugu lapsesaamise ja kasvatamise infoga praegu internetis on. Mida sa oled lugenud ja millest on olnud abi, millest tüli?

   1. See väljend on kasutusel teatud sotsiaalse hierarhia markerina- nõrgemad imevad tugevamate asjandusi, sõnakuulmatust karistatakse, umbes nii. Ma kyll ei taha kuuluda inimeste sekka, kes yksteise väärtusi selliselt mõõdavad, seega Perekool ei sobi. 😀

 6. Sellised “kas lapsele homme selga kampsun või jope?”, “kas teha õhtusöögiks kotletti või hakklihakastet?” küsimused oli hästi sagedad. Nende taga olid minu arust emad, kes elasid ilma sõbrannade ja tugivõrguta (ja enamasti kusagil mitte-linnas) ja tahtsid lihtsalt suhtluskeskkonda, kus samasugused ja samas lapsekasvatamise faasis inimesed nendega igapäevastest asjadest vestleksid.

 7. Meie laste titeaeg ammu möödas aga värske õhk on alati parem, lihtsalt parasjagu soojalt peab riides olema.

  Mis imemisse puutub siis need harvad korrad kui tatitõbi kimbutanud …
  Hoiatus, õrnahingelistel esteetidel pole soovitav edasi lugeda
  … imen paksema kraami kurku ja sülitan laias kaares ilma peale. Kaaskodanike säästmiseks üritan seda teha võimaluste piires ilma tunnistajate juuresolekuta. Ammusel ajal arst soovitas põskkoopa põletiku vältimise profülaktikana. Vist töötab, sest mul pole sedasamust põletikku kunagi olnud🤔

  Ma ei imestaks kui sellise teksti eest bloki saan😜

  1. Sul peavad head torud olema, et niiviisi teha saad. Olen püüdnud soolveega nina loputada ja siis loputuse suu kaudu väljastada (selline oli õpetus), aga no ei ole võimalik. Kas ajab oksele või neelan alla.

   Alati ei ole tatt see, mis hingamist takistab. Mõnikord tatti väga polegi, aga on lihtsalt hingamisteede turse, Selle vastu aitab ka õues käimine, õueõhk aitab hingamisteedes turseid alandada.

   1. Ninna ma miskit muud kraami peale tati vabatahtlikult ei lase, isegi merevesi sukeldudes tekitab pikaks ajaks jälgi tunde. Aga torud on mul lahti, nina, kõrvad silmad kõik selgelt peakolu sees ühendatud.

 8. 1. Sulle juba soovitati, et pane Humerit või tavalist füsioloogilist lahust ja siis ime. Haiglas tehakse ka niimoodi imikuga kui nad nina puhastavad.
  2. Lapsevoodi peatsi poolsete jalgade alla (või madratsi alla) pane paar paksemat raamatut. Ikka kuni 10cm+ võib julgelt voodit kallutada. Lapsel on kergem magada kui ei vaju tatt kurku. Haiglas on ka imikute voodid kallutatavad. Ja kui öösel väga hulluks asi läheb, siis ise poolistuvas asendis laps rinnal saab ka magada.
  3. Nosiboo kasutamisel ära karda kui see laps karjub. Hoiad kinni ja teed nina puhtaks. Meil on Baby-vac ja viimase nohuga oli kolmandal päeval juba nii, et laps lõpetas nutmise kui asja nägi, sest oli tekkinud seos, et peale seda õudust läheb kergemaks.
  Eelnevad said haiglas kinnitust kui eelmine aasta 3 nädalase imikuga RS-viirusega nädalaks haiglas maandusime.
  4. Niiske õhk teeb lapsel hingamise kergemaks. Saun on selle jaoks täitsa hea (ära liiga kuumaks küta ja ära last päris üles ägedat leili võtma ka pane).
  5. Õue võib vabalt minna kui piisavalt riideid seljas on – niiske õhk teeb hingamise kergemaks. Ka seal aitab kui vankris on kaldeasend, mitte päris pikali. Kõrvapõletik ei tule õues olemisest.
  Head paranemist igatahes!

 9. Mina olen katsetanud samuti seda, et magamisasemel peaosa kõrgemaks (mis muidugi ei oma tähtsust, kui sul on uneskeerutaja-tüüpi lapsed nagu minul). Ja see nagu tundub ka aitavat, kui panna lahtilõigatud küüslauku kuskile voodipeatsi lähedusse (marli sisse nt). Jube lebra on toas, seda küll, aga lapsel on kergem hingata. Vanarahvas pani ikka hullu, huh.
  Olin oma ühe lapsega koroonaga lastehaiglas ja siis toonitati küll, et õue võib minna siis, kui palavik maas. Meie versioon sellest “lapsed põevad kergelt”-haigusest oli see, et oli nõks üle 40 palavik (elavhõbedaga kraadiklaas näitas, kõik elektroonilised ja infrapunad läksid lolliks sellise näidu peale), oli larüngiit (tehti adreka-süsti, et laps hingata ja neelata saaks) ja läks edasi keskkõrvapõletikuks. Ma olen nüüd ülimalt viirustundlik ema.
  Ja Nosiboo ma müüsin maha, sest minu arust tema efektiivsuse ja hinna suhe ei tasunud end ära ja vana hea ninaimur (Rhinomer vms) töötas oluliselt paremini. Või ma lihtsalt imen paremini kui Nosiboo. 😀

  Jõudu teile!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.