anna kannatust · feminismus

Täielik luupainaja

https://www.instagram.com/p/BqX8Z7CBDAu/

VVNi juures tuli jutuks, et vahel on teatud emotsioonid, mida isegi ei teadvusta, aga tekib kehaline reaktsioon. No näiteks mina pidin väikesena karatevõistlustel käima ja mul polnud iial tunnet, et ma närvis oleksin. Aga käed nagu higistasid ja kõhus oli mingi imelik sõlm, nii et eks ma sain ise ka aru, et ju siis olen – aga endal oli tunne, et emotsionaalselt on kõik täpselt samasugune nagu ikka. Nüüd tuleb vahel kerge klomp kurku, kui pean rahvamassis trügima, mulle ei meeldi tipptunnil poes käia jne. Boulderdamisvõistlustel ronin näiteks alati vähem ära, kui tavatrennis, kuigi ei tunne, et oleksin närvis. No sellised asjad. Vahel keha ajab salaja oma asja.

Aga vat täna üllatasin end korralikult. Astusin töö juures lifti ja konkreetselt füüsiline tülgastus tuli peale, sest minuga koos oli seal üks ontlik keskealine mees, vest, viisakas särk, portfell, prillid. Nägi igati sõbralik ja tore välja. Ja siin ma sain otsekohe aru, milles probleem, see riietus koos prillide ja hallinevate juustega tekitas minu ajus lihtsalt otseühenduse sellega:

See on siis selle Itaalia maffiasarja üks bossidest, ilgelt vastik vanamees, ma täiega vihkan teda. Vaata veel ühe õhtuga kolm osa järjest, ilmselgelt oli ikka veel värskelt meeles. 😀 Ja enne, kui keegi seletama hakkab, jah, ma tean, et itaallaste endi arust võib sõna maffia kasutada ainult Sitsiilia juurtega kuritegelike rühmituste kohta, aga mul on tunne, et see on nagu šampanjaga, kedagi teist peale kohalike ja tähenärijate tegelikult ei huvita. (Muide, kas te teadsite, et see sari tugineb päriselt eksisteerinud inimestele? Ja et neil päriselt ongi selline süsteem, et kui keegi läheb vangi, siis tema perele makstakse elatist? Ja et Napoli ja Sitsiilia vahel ongi päriselt see erinevus, et kui Sitsiilias on pigem püramiid, siis Napolis on pigem paralleelsed hierarhiad, sellest tingitult ka rohkem sõdu ja verevalamist. Ning et see sari polegi megalt ülepakutud, päriselt on ka nii, et kui näiteks algajatele kriminaalidele mopeedid kätte antakse, siis nende käest üldiselt enam bensiinijaamas raha ei küsita jne, respekt kasvab vastavalt ametile. Mingil hetkel (2005 või nii) keelati isegi mopeedid ära, lootuses kriminaale ohjata. Lugesin siin just artiklit selle kohta, väga huvitav oli – eestikeelne artikkel kusjuures raamatust, millele see sari tugineb. Paneme lisaks feministliku noodina ka lingi teadusartiklile naiste tähtsuse kasvust maffia kõrgematel kohtadel.)

Aga sõna “luupainaja” tuli jutuks täna hommikul. Mees õppis uue sõna, sest nägi halba und. Nagu teie ilmselt teate, siis luupainaja tähendas originaalis mitte halba und, kus on tunne, et keegi on sinu juures ja sa ei saa liigutada, vaid just seda Kedagi, kes seda seisundit tekitab ja sind vangis hoiab. Kuna inimesed eriti enam selliseid asju ei usu, siis nüüd tähendab see seda seisundit ennast, mitte selle põhjustajat. Ja inglise keeles pole selle jaoks head sõna, nightmare on ju lihtsalt õudusunenägu – kuigi arutasin seda Douglasega töölt, kes ütles, et tema peres öeldi selle kohta old hag (ehk siis vanaeit), sest kõik teavad, et see on just vana nõid, kes öösiti kiusab, mitte keegi teine. Ja tegelikult on mingi selline vaim olemas väga paljudes kultuurides, nii Ida-Aasias kui ka Lõuna-Ameerikas, sest need kogemused on nii universaalsed. See on jälle üks koht, kus ma ei saa enda unenägudest rääkida, sest mul pole õnneks iial midagi nii hirmsat juhtunud, ainult üks järvest laiba välja sikutamine (pärast Winter’s Bone’i vaatamist muidugi) ja paar korda väljakukkuvad hambad, aga Sirru ütles, et tema kõige kohutavam unenägu oli selline, et ta nägi unes, et ta ei saa liigutada ja keegi saagis tal jalga otsast ära. Ja eriti kohutav oli see, et ta samal ajal tundis, kuidas voodi läheb põlve juurest märjemaks ja märjemaks, sest verd lahmas – see tunne oli nii realistlik, et kui ta end ärkvele ehmatas, oli esimene mõte, et kas ta tõesti lasi end täis, aga ei, tegelikkuses oli voodi siiski kuiv, lihtsalt see tunne tundus nii reaalne.

P.S. Sain järgmiseks teisipäevaks varasema aja, nii et vähemalt saan juba nädala pärast sellest hambast lahti. Allah olgu kiidetud

P. P. S. Mina, vana vandenõuteoreetik, arvasin juba mõnda aega, et Helmed on Reformierakonna (või Yana Toomi) palgal ja nende ainus eesmärk on tegelikult Keskerakonna lõhestamine ja põhja ajamine – keeravad kõik perse ning lõpuks astub naeratav Yana lavale, paneb kõik venelaste hääled oma kotti ära ja ülejäänu saavad reformikad omale. Vandenõude peamine märk on aga see, et sa oled oma tõega kogu maailma vastu – nii et see, et Postimees (ehk siis peavoolumeedia parasiidid!!!) nüüd samast asjast kirjutab, natukene kõigutab mu veendumust. Aga äkki Postimees varastas kuidagi mu mõtte, kuigi ma sellest kellelegi rääkinudki polnud? Siit saaks ehk mõne parema loogi.

8 kommentaari “Täielik luupainaja

 1. Ma ei anna pead, aga kas luupainaja pole vähe õudsam variant kui unenägu. Mul oli eelmisel nädalal sellest juttu paari tuttavaga ja neil oli mõlemal seda old, mul mitte. See kangestumine ei toimu mitte magamise ajal, vaid inimene on üleval, aga poolunes, ehk voodis, kuid ei maga, kui see toimub. Ja see just asja õudsaks teebki, et unes on suht tavaline, et ei saa liigutada, aga ärkvelolles mitte.

 2. nightmare (n.)
  c. 1300, “an evil female spirit afflicting men (or horses) in their sleep with a feeling of suffocation,” compounded from night + mare (n.3) “goblin that causes nightmares, incubus.” The meaning shifted mid-16c. from the incubus to the suffocating sensation it causes. Sense of “any bad dream” is recorded by 1829; that of “very distressing experience” is from 1831. Cognate with Middle Dutch nachtmare, German Nachtmahr. An Old English word for it was niht-genga.

  https://www.etymonline.com/word/nightmare

 3. Rambipalavik, klaustrofoobia jne.Tihti väljenduvad need paanikahoona. See et natuke sitt olla on ju lausa kingitus. Loomimg on kunst, unenäod on su enda looming.

 4. Kohe mitu huvitavat teemat. Võistlusnärviga on mul just vastupidi, rekordid tegin ikka võistlustel ja karates kippusin võistlustel neid võitma, kes mulle trennis tegid ära mis tolmas. Lihtne ja loogiline seletus, et sünnipäraselt laisana ei viitsinud trennis nii palju pingutada kui võistlustel ja ka närvi polnud suurt, sest erilist lootust võita polnud 😛

  Luupainajat kui sellist pole kohanud, küll aga olukorda kus ei saa unes häält teha, pinguta kuis tahad. Hullemad õudukad seotud ülikooli matemaatika eksamiga (homme eksam aga ei mäleta ju halligi diferentsiaalvõrranditest või signaalitöötluse alustest) ja papsi auto lömmi sõitmisega. Miks, ei tea, sest eksamid sooritasin alati edukalt ja autoavariid pole elus teinud (täna küll oli napikas:P).

  Konspiratsiooniteooriate koha pealt olin veendunud, et Savisaar kapo agent (isegi blogisin), sest muud moodi oleks olnud äärmiselt raske kui mitte võimatu Keskerakonda kogu see aeg võimult eemal hoida. No ja näete: kadus Edgar pildilt ja kesikud kohe võimul 😉 Tundub tõesti, et Helmed tema ülesande üle võtnud. Kui Ratas välja arvata siis keegi teine poleks suutnud kesikute populaarsust nii põhjalikult kukutada ja nende usaldust venelaste silmis õõnestada.

   1. Noorena mulle võistlused (karate) ja esinemine (muusika) meeldisid, sest adrekas läks yles ja hirmutunne kadus seetõttu täiesti ära, tähelepanu läks erakordse selgusega Sellele Yhele Asjale, aga nyyd on paljude elu veidruste ja traumade tõttu sipelgad kupli all, elekter ajus ja ongi kõik, pingutus ja stress tekitavad põmst krambid.
    Kehamälu ongi paljudes olukordades tugevam kui õpitud liigutused ja uuemad teadmised. Võimalik, et sul on keskealiste hallinevate meestega veel mingeid kokkupuuteid olnud, mille tõttu väike- ja sejaaju kooris karjuvad: See on kahtlane olukord, lase kähku jalga!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.