faith

muudame maailma

Sattusin täna sellisele kodulehele, mis kutsub sel aastal jõulukingitusi hoopis somaalialastele (ja somaalia lastele) tegema, lubades, et igaüks saab kingituse ise valida – hakkasin ka siis lootusrikkalt lehte sirvima, aga selgus, et ei kondoome ega muud sellist seal lehel ei ole. On küll õpikuid, aga mitte mingit infot selle kohta, millise süsteemi järgi õpitakse, kui kaugele on võimalik õppida jne – ma ei näe haridusel elukvaliteedi parandamisel erilist mõtet, kui seda antakse kuus klassi ja edasised võimalused sisuliselt puuduvad. Kui kas või parimatel on võimalik stipendiumiga linna kooli saada, oleks juba hoopis teine asi (ja ka selliste stipendiumite toetamine võiks ju üks kingivalik olla). Samuti oli nimekirjas täiskasvanutele korvipunumiskursus – ma ei usu, et korviäri üheski riigis nii popp võiks olla, et terve küla naised muudkui punuvad ja pappi tulevad. Minu (tunnistan, et võhiklikule) silmale tundub hulga parem näiteks mõte teha neile põllumajanduse alaseid kursusi – no et olete küll 200 aastat seda vilja kasvatanud, aga ehk prooviksite seda kah ja kasvatatavat kultuuri tuleb nii mitme aasta tagant vahetada, et mitte maad välja kurnata jne.

Ahjaa, üks asi, mis veel mu silma riivas, oli see, et kana hind oli 65 eeku tükk. Ma nimelt ostsin kevadel 10 tibu, 5 krooni tükk. Ei ole nende üleskasvatamine nii kallis, et isegi 20 krooni tükihinnaks tuleks. Ehk ainult kui arvestada seda, et rebane viis pea kõik kanad minema ja minu koertele (sest selle mõttega nad ostetud said) jäi söömiseks ainult paar tükki. Broilerid võivad muidugi kallimad olla, aga kas nii palju kallimad – ostetakse nad ilmselt ju ikka Aafrika kasvandusest, et vedamine kulukaks ei läheks.

Ei taha kiunuda, tahaks lihtsalt konstruktiivset kriitikat teha, sest nii palju, kui ma olen lugenud intervjuusid tavainimestega, kes on Aafrikas vabatahtlikena töötanud, on ikka jäänud peale arvamus, et eelkõige tuleks investeerida haridusse ja paljud neist arvavad, et otsene materiaalne abi tuleks üldse andmata jätta, et inimesed õpiksid pingutama, mitte ainult nõudma. Sest nõudmise õpivad inimesed väga kiiresti ära, aga seda unustada on tunduvalt raskem.

8 kommentaari “muudame maailma

  1. Kunagi lugesin Somaalia piraatluse põhjustest – 1) rikaste riikide kalalaevad imevad sealkandis rohkem või vähem legaalselt mere tühjaks, 2) läbisõitvad laevad lasevad oma solki merre, nii et ka allesjäävad kalavarud kahanevad õudse kiirusega, kaluritel pole tööd ja piraatlus on järelikult rentaablim. Seega tuleb pähe kaks praktilist kingitust: paigutada raha sealse keskkonna (mere ja metsade) kaitsmisse või taastamisse; kalavabrikud ja saastavad laevad kinni maksta, et nad seal minema läheks; või paigutada raha piraatlusse.

    Kõrbestumise vastu põllumajandus nagunii ei aita.

  2. Teisalt muidugi, kuus aastat kooli tähendab sisuliselt lugemise-kirjutamise-arvutamise õppimist. Ja see avab inimesele uue maailma isegi siis, kui edasiõppimise võimalused sisuliselt puuduvad…

  3. hariduse andmisel pidi ka see point olema, et statistika kohaselt haritud naised kalduvad vähem sünnitama ja mitte ainult sellepärast, et nad on rasestumisvastastest vahenditest rohkem teadlikud vaid ka sellepärast, et nad saavad rohkem vaimseid valikuid teha (kõlab kenasti, tegelikult tähendab see, et nad saavad võimaluse tutvuda rohkemate ja raskemini saabutatavate võimalustega kui seni, pole oma eluga enam rahul ja loodetavasti keelduvad 13aastaselt sünnitamist alustamast).
    Kas keegi oskab öelda, miks eestis femidomi ei müüda?

    1. Ei ole jah nii metsikult ja mitmete Aafrika riikide rahvaarv isegi väheneb, aga ma olen aru saanud, et selle oma vist natuke ikka tõuseb. Tunnistan ausalt, et ega ma täpselt ei tea ja googeldanud ei ole.

  4. Pagan võtaks. Vaidlen siin tükk aega ja alles nüüd klikkisin Hajameelse blogi jutu peale ka sinu linki ja vaatan, et mis Somaalia, Ghana hoopis. Nüüd peab otsast peale hakkama CIA lehekülgi ja muud kammima.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.