anna kannatust

aga neegrid haisevad ju

Mis te arvate, kust ma seda väidet kuulnud olen? Eesti haridussüsteemist muidugi. Nimelt rääkis meie austusväärne õpetaja bioloogiatunnis, et neegrid haisevad (konkreetselt seda väljendit kasutades) ja siis selgitas, et neil on nimelt selline omapärane lõhn, mis valgele inimesele on ebameeldiv (õpetaja ja kooli nime jätan targu enda teada, sest tegelikult on ta tore ja tark inimene). Juba siis suhtusin sellesse väitega teatud skepsisega ja guugeldasin seda – ning sain teada, et mustanahalistel on veidi suuremad higinäärmed, sest nad on pärit soojemast kliimast. Samuti peaks nende higi olema veidi teistsuguse koostisega, mistõttu ka nende kehalõhnad teistsugused on. Meie õpetaja väitis, et teab seda omast kogemusest, kuna oli neegritega koos sõjaväes.

Igatahes, mina ei tea, kuidas nad Venemaal haisevad või ei haise, aga USAs, Austraalias ja siin on enamus neist hoopis hästi lõhnastatud (ehk on see kaval plaan, et tõde varjata?) ja need, kes lõhnastatud ei ole, ei torka ka minu nina jaoks mitte millegagi silma ega ninna. Ma muidugi nendega koos trennis ei käi ka, aga mulle tundub jutt ilgest haisust igatahes VÄGA ülepaisutatud.

Miks ma sellest aga täna üldse räägin, on see, et ma kardan, et mina olen põhjus, miks tulevikus mõni neegrivanaema oma lapselapsele ütleb, et valged inimesed haisevad. No ei suuda ma selle kliimaga harjuda. Käin siin hommikul pesemas, lähen tööle ja tööle jõudes higistan nagu loom, sest kuigi päike ei paista, on väljas ikka palav. Enne seda higistan rongis ja kui keegi minu kõrvale istub, üritan eemale tõmbuda nagu sotsiopaat. Nüüd olen harjunud sellega, et kannan väikest rätikut kaasas ja käin enne töö algust eriti kähku duširuumist läbi ja lasen end veel korra deodorandiga üle (k.k.p.s. kindlasti rõõmustab, aga ütlen kohe ära, et vaevalt ma seda harjumust Eestis väga jätkata kavatsen). Kusjuures olen näinud, et teised  ida-eurooplased teevad samamoodi, nii et võib vist öelda, et ida-eurooplased haisevad. 😀 Tööpäeva lõpuks on ikka jube olemine nagunii ja juba liisunud õlle lõhn, sest meie õllemasin on katki, nii et natukene niriseb kogu aeg õlut mööda üht lauda alla, aga see on selline laud, kuhu kõik kogu aeg vastu toetama peavad. Selline meeldiv parmuaroom nädalavahetuseks.

19 kommentaari “aga neegrid haisevad ju

 1. Jamh. Ka minu vanemad raiuvad seda “üldteada fakti” nagu rauda. Nemad on ikka nõuka ajal palju rännanud ja suisa neegriga ühes lauas istunud! Olla lehand küll nagu “see kõigile ju teada on”. Olen ka mina reisul käinud ja neegritega juttugi puhunud, pole senimaani mingit haisu tundnud. See tõestab mu meelest, et mida enam mingi lollus muutub niiöelda üldteatavaks ja on “siililegi selge”, seda tõenäolisemalt on tegemist mingi täieliku huinjaaga. 😀

  1. Kusjuures üldteada fakt on ju ka see, et mehed on karvased. Ja näiteks Üllar Jörberg ongi ju nagu karu. Nõks nooremad mehed päris NII karud enam ei ole, aga rind on ikka karvane. Ja meievanused mehed enam üldiselt selga vahatamas käima ei pea. Nii et ehk on tõesti mustanahalised ka meie karmis kliimas mingil määral muutunud. Teistsuguse lõhna üks põhjustest pidi olema melaniini suurem hulk, mis teoreetiliselt peaks muidugi samaks jääma, aga näiteks higinäärmed võivad ju küll neljandaks põlvkonnaks pisut väiksemaks muutuda, kui ikka Aafrikast Alaskale kolid. Sest mina olen ka seda “fakti” just vanemate inimeste suust kuulnud.

   1. selle “higinäärmed võivad ju küll neljandaks põlvkonnaks pisut väiksemaks muutuda” kohta olen ma mingeid uurimusi lugenud. minu mäletamist mööda oli nii, et see sõltus klimaatilistest oludest lapse esimestel elukuudel. uuriti musti ja valgeid lapsi aafrikas ja euroopas (inglismaal vist). ja leiti, et aafrikas sündinud lastel olid kuuma kliimasse sobivad higinäärmed sõltumata nende rassist. ja põhjamaades sündinud lastel siis vastavalt põhjamaalaste higinäärmed. [mälu järgi praegu räägin, tublid inimesed võivad minu eest guugeldada]

 2. Norra apteekides müüakse sellist asja nagu Aluminiumsklorid (alumiiniumkloriid?). Arvatavasti müüakse seda mujal ka, vôi vähemalt midagi sarnast. Paar korda nädalas ööseks kaenla alla määrida.

   1. Kui seda sealoleku ajal kasutad, siis ehk mitte. Aga samas seda pidi nii vähe korraga kuluma, et koju naastes pole sul ehk sellega enam midagi teha. Kasutatud deodoranti ju enam edasi ei müü, seda samamoodi.

   2. Kõik reklaamitavad antiprespirandid sisaldavad aluminiuumkloriidi, isegi roheliste poolt reklaamitav higistamisvastane kivi mõjub tänu selles sialduvatele alumiiniumisooladele (sähke, rohelised!)

  1. Ei tea kas on ohtlik, esimestel kordadel kôrvetab küll päris korralikult, aga see-eest funkab 🙂 Nii et ma olen aeg-ajalt ikka kasutanud.

 3. No näiteks jaapanlased jälle ütlevad, et valged inimesed haisevad. Kui lugeda mingeid Jaapani reisikirju või Jaapanis elavate inimeste blogisid, siis see teema kerkib ikka ja jälle esile – jaapanlaste jaoks on eurooplaste kehalõhn kohati lausa talumatult tugev ja vastik. Harjumatu. Aga kuna nad on nii viisakad, siis sellest räägitakse ainult väga ettevaatlikult, ümbernurga. Stiilis “No mõned teised jaapanlased ehk tõesti arvavad nii, aga mina küll mitte!”

  Minu jaoks, muide, on ka inimesi, kes talumatult vastikult haisevad. Ja paraku peab ütlema, et need inimesed, keda ma kohanud olen, jagavad kõik ühist nimetajat “mees” 😀 Eks see vihjab seksismile siis, mitte enam rassismile. No see on ikka kirjeldamatu, milline lebra võib mõnest meesolevusest hoovata. Võtab kingad jalast ja mul purskub noaga lõigatava jalahaisu tõttu silmist vesi… Või need tõesti higi järele haisevad mehed suviti trollides-bussides…. VÄljas 32 kraadi, tüüp jookseb maigaga ringi, hoiab käega ülevalt torust kinni ja mina näen – higitigad ripuvad karvade otsas… Siis tahaks küll ropsida natuke ja küsida “Y U no shave & use deodorant???”

  Pakun, et need “kõik neegrid haisevad!” jutud on ka pärit 32-kraadisest kuumusest, kus sokid ja saapad 2 nädalat samad kõigil. Vene kroonu näiteks omal ajal. Ning “neegri” hais torkas silma, aga enda juustulehk mitte.

  1. kusjuures mõnel mehel on see testosterooni kibemagus lõhn oluliselt tugevam kui teisel – ja mehe isikuomadustega pole sel sugugi seost.
   Ma räägin ikka pestud eesti meestest, onju.

 4. Mhmm võibolla pidas see õpetaja silmas Somaallasi – sest nemad kasutavad oma usurituaalides eriliselt (vastikult) lõhnavaid taimeõlisid ja viirukeid ning see lõhn käib tõesti nendega igal pool kaasas. Ei ole kuidagi seotud pesemattusega või miskit, lihtsalt eriline (mitmetele vastik) lõhn mis jääb külge ja kuulub paratamatult iga somaallase juurde. Somaallased on ka üsna rändav rahvas – neid on Euroopas suht igal pool ja kuiv5rd tegemist on musta aafrika esindajatega siis on seal jube kerge tekkima arvamus, et kõik Aafriklased haisevad. Must on ju must.

 5. mu meelest inimesed lõhnavad olenemata rassist või soost lihtsalt erinevalt. võibolla see sõltub dieedist. suitsetamisest. või tuhandest muust pisiasjast. nt mulle enamasti *deodorandi* lõhn raudselt ei meeldi (ajab öökima). loomuliku lõhna puhul sõltub täiesti konkreetselt isikust… ja see jälle ei tähenda, et keegi siis tingimata “lõhnab halvasti”, vaid pigem seda, et lihtsalt mina+tema ei klapi ühte ruumi / isiklikku tsooni lähedusse vmt.

  võibolla kõik need “neegrid-haisevad” üürgajad olid lihtsalt oma rõveda nõuka odekolonniga harjunud ja kui musta mehe puhul võis ilmselgelt tähendada selle puudmist, siis tekkis lihtsalt kerge.. tühjusetunne?

 6. Aga kõige rohkem haisesid ikka nõukogude inimesed 🙂 Esiteks ei olnud paljudes majades vett sees või ei olnud sooja vett, teiseks polnud deodorante eriti saadagi. Kolmandaks ei olnud ka mingit raseerimise kommet. Kui välismaalased hakkasid 80-ndate lõpus rohkem Eestis käima, panid nad seda väga tähele. Riideid ka ei olnud kombeks nii tihti pesta kui tänapäeval.

 7. Ma olen jah ilge haistmismutant ja see on pärilik, sest juba mu vanaema oli parfüümi ja odööri järgi ära tundnud, kui uudishimulik naabrieit lukuaugu taga kuulatas. Nii et, Rents, andesta mulle see puue. Nobody´s perfect.

  Aga meeste (pestud ja kasitud variandis) ja nende värske higiga on tglt ka minu arust päriselt ka see variant, et on “õige” ja “vale” higilõhn. Erinevate naiste jaoks on erinevatel meestel “õige” lõhn…

  Ja kõige tipuks ma kahtlustan, et nõuk. aegsed deodorandid ei takistanud üldse higistamist, vaid ainult pidid higihaisu varjama. Olles des-odorandid ja mitte anti-perspirandid. Ma ei tea, aga ma arvan, et nii võis olla.

  1. Täpselt, muidugi võivad, võivad ka mitte, sest nagu siit järeldub, pole keegi isiklikult mustanahalistega maadelnud, kõik on jäänud viisakate vestluste piiridesse. Ja nagu eelnevast järeldub, jaapanlaste meelest valged inimesed haisevadki, nii et seda tunneb ka maadlemata. Nii et ei ole puhas, ilus ja lillelõhnaline see elu meist kellegi jaoks.

 8. Mulle ka eelmisel aastal üks tuttav väitis seda väga kindlameelselt. Minu teada ta ise neegritega pole eriti kokku puutunud, aga mina olin selleks hetkeks 2 aastat ühes neegriperes elanud. Mingit haisu pole täheldanud, pigem jah, on hoopis nii, et neegrid armastavad kogu aeg sätitult ja lõhnastatult ringi käia ja ma kaldun arvama, et mitte mingi jubeda haisu varjamiseks:)

 9. ohh, helge haridustee! mul oli see geograafiaopetaja, kes oli noukaaja kohta ullatavalt palju reisinud ja teatas, et tema neegrite higilohna taluda ei suutnud. ma ise olen ka aarmiselt terava ninaga ja noustun, et asiaadid, aafriklased ja eurooplased lohnavad palaval paeval erinevalt. ja kultuuritaustast oleneval on eurooplase lohn meile vast aksepteeritavad – rohkem harjunud sellega.//

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.