anna kannatust

Arengu ränk hind

mazuls

Igas vallas.

a) Õpin mina läti keelt, eks ole. Tahaks ikka targemaks saada, eks ole. Ja eile (või oli see üleeile) hakkas mind huvitama, kuidas “karupoeg” läti keeles olla võiks, sest õppisin alles hiljuti loomi ja minu ema neiupõlvenimi on Karu, nii et mu pisikesed sugulased on tehniliselt karupojad. Seda, et karu on lācis, ma teadsin, aga kui panna google translate’i bear cub, tulebki vasteks bear cub. Nii et mina, naiivne ja rikkumatu, paningi google’i otsingusse lācis cub ja … vaatasin üllatusega kõiki neid pornopakkumisi, mis ette tulid. Klikkida ei julgenud, vaid läksin sõbrale kurtma, et kurat, lätlased on vist zoofiilid. Tegelikkuses on karu ja karupoeg aga hoopis homomaastiku mõisted, nii et nii hirmus asi siiski polnud. Sain kohe mitmel alal targemaks.

b) Arengust reaalteadustes teen varsti eraldi postituse. Raske on humanitaaril aru saada, et kodus puskarit tehes ei saa lihtsalt lõpmatult suhkrut sisse kühveldada, sest üleküllastumishetkest alates lahus enam rohkem suhkrut ei omasta enivei. Mitte et ma kodus puskarit teeksin, üritan maailma asju mõista lihtsalt.

c) Tahaks trenni teha, eks. Meie oma klubis on trenn ainult närused neli korda nädalas, millest iga trennisõbra jaoks ometi väheks jääb. Alpinistidel aga info absoluutselt ei liigu, tõsiselt selline olukord, et üks käsi ei tea, mida teine teeb. Vahel harva saadetakse üldlisti kirjad, aga muidu on nii, et iga kord, kui midagi teada tahad, siis ainus võimalus kindlat vastust saata, on põhibossile kiri saata või helistada. Esmaspäeval küsisin ma näiteks kahe eelmise treeneri ja ühe uue treeneri käest, kas on trenn – kõik ütlesid, et ei tea, ilmselt ei ole, aga kui 100% tahad KINDEL olla, küsi A.-lt. Ma tegin enda arust ainuvõimaliku loogilise järelduse, et kui trenn toimuks, oleks klubi liikmed sellest ju teadlikud, sest keegi oleks neid informeerinud. Ja jäin koju. Tegelikult muidugi oli trenn, oleks saanud end rihmaks tõmmata seal. Ja mina mõtlesin, et meie kaljuronimisgängis on selline väga lege suhtumine, tundub, et mõnes mõttes on alpinistid ikka veel chillimad. 😀 Tänase trenni kohta saatsin eile õhtul siis klubi juhatusele kirja, aga vastust pole veel tulnud. TÕSINE treeninghuviline planeerib oma treeningud ette ja saab iga kuu alguses saata välja järelepärimise, kus ta uurib, et ei tea, kuidas 12. ja 18. oktoobril ka trenniga olla võiks. Hetkel tundub, et oleks lihtsam koju kristallkuul osta. Või võtta üle see zen suhtumine, et Lõunakas on ju niisamagi tore koht, väntan iga kord kohale ja kui trenni ei ole, võtan ühe jäätise ja väntan tagasi. Nagunii peaks kingi ostma ka minema jne.

P.S. Karupoeg oleks läti keeles lāča mazulis.

11 kommentaari “Arengu ränk hind

 1. Eh, sa ajad inimesi googeltransleitima. Sain teada, et teddy bear on plīša lācītis. 😀 Plüüsmõmm? Või on see “plīša” neil nagu omadussõna millegi nummipehme kohta seal?

   1. Materjal nagunii. Plush on ju ka materjal, aga samas ka omandanud laiema omadussõnalise tähenduse. Ses mõttes küsisin.

  1. See tähendab põhimõtteliselt “karuke”, nii et võib öelda küll karupoegade kohta, aga öeldakse ka näiteks kaisukarude ja pisikeste mängukarude kohta. Nagu cobaka ja cobatška vist, kui ma õigesti aru saan.

   1. “Kucēns” on “kutsikas”, “kaķēns” on “kassipoeg” – ma arvan küll, et “lācēns” on “karupoeg”, “karuke” oleks pigem “lācītis”. “Skolēns” EI ole kindlasti mitte “koolike”. 😀

    Kontrollhüüatus oma pool-lätlastest lastele – “kuidas on läti keeles karupoeg?” – tõi samuti koheselt vastuseks “lācēns”. “Lāča mazulis” kõlab pigem bioloogiaterminina.

    1. See on TÄIESTI suurepärane, kuidas ma saan oma blogist rohkem asjalikku läti keele teavet, kui tuttavatelt lätlastelt. 😀 Aitäh, nüüd sain sama raha eest ka teada, kuidas kutsikas, kassipoeg ja koolilaps on.

  1. Google arvestab ju senise otsinguajaloo ja külastatud lehtedega. Ma sain ka nii veebi-, pildi- kui ka videootsinguga ainult hunniku karusid ja karupoegi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.